Map Unavailable

23/08/2019 18:00 - 19:30

Nacionalinė dailės galerija


Kasetės, triukšmas ir menas subkultūrose iki sienos griuvimo

 

Šaltojo karo metais abiejose geležinės uždangos pusėse susikūrė aktyvios nepriklausomos muzikos scenos, įkvėptos pankų ir postpankų kultūros ir gyvuojančios perrašomų garso kasečių cirkuliacijos dėka. Jei Vakaruose tai buvo „pasidaryk pats“ euforijos dalis, Rytuose subkultūros paprasčiausiai neturėjo kito pasirinkimo – čia netgi pats perrašymo veiksmas jau vedė į nelegalios veiklos zoną.

Rytinėje sienos pusėje jau aštuntojo dešimtmečio pabaigoje menininkai eksperimentavo su kalba, medijomis ar performanso menu. Tačiau užgimusi pankų kultūra radikalizavo šiuos procesus, siekdama pervirškinti naujausias meno kryptis DDR režimo sąlygomis. Šios scenos veikėjai be skrupulų maišė žanrus, šokinėjo nuo vieno stiliaus prie kito, atsiribodami nuo valstybės ir visuomenės tiek išoriškai, tiek vidumi. Stumiami visuotinio nuobodulio, turėdami marias laiko ir laisvi nuo ekonominių įsipareigojimų (ar, greičiau, galimybių), jie dirbo be tikslo suformuoti galutinį produktą, o jų muzika beveik niekuomet netapdavo leidybiniu projektu. Valstybės gyvavimo pabaigoje sienoms pradėjus vertis, situacija pasikeitė. Po sienos griuvimo, šios scenos dalyviai pasuko skirtingais keliais, kurie nuvedė į Rammstein, Raster-Noton, To Rococo To, Tarweter ir kitas grupes.

Muzikos, filmų ir vaizdų lydimą paskaitą skaitys Alexander Pehlemann, žurnalo „Zonic“ ir „Zonic Special“ leidyklos Leipcige redaktorius. „Zonic“ žurnalai ir knygos yra skirti anapus geležinės uždangos egzistavusioms subkultūroms.

Projektą remia Goethe’s institutas Vilniuje.

Paskaita nemokama, be registracijos. Renginys vyks anglų kalba.


Iliustracijoje – Flake’o kasetė. Šiandien Rammstein grupės klavišininkas, anuomet grupės „Feeling B“ ir daugelio kitų projektų dalyvis.